Звіти та плани

Увага, п’ятикласник!

Шановні батьки п’ятикласників! Від нас з вами буде залежити  успішна адаптація дітей до навчання в середній школі. Вашій увазі пропонується інформація, яка допоможе розібратися у складностях адаптаційного періоду.

Чинники, які впливають на адаптацію учнів під час переходу до середньої школи II ступеня

Зміна зовнішніх обставин

Практично кожний вчитель скаже, що початок п'ятого класу — складний період, і не тільки для дитини, але й для вчителів, і для батьків. Проблем багато, і вони не об­межуються тільки рамками навчального про­цесу, але й пов'язані з організацією життя в школі  і вдома загалом. І хоча кожна школа — це складний і своєрідний «організм», але багато труднощів, які виникають в учнів в цей пе­ріод, схожі. Так, у більшості випадків самі п'ятикласники вказують, що в школі стало складніше, тому що:

•   дуже багато різних вчителів (їх потрібно запам'ятати, звикнути до вимог кожного з них);

•  незвичний розклад (новий режим);

•  багато нових кабінетів, котрі невідомо де знаходяться (чи навіть нова будівля школи);

•  новий класний керівник;

•  ми знову — найменші, а в початковій були вже великі;

• виникають проблеми зі старшокласника­ми (наприклад, у буфеті чи в туалетній кімнаті).

Серед труднощів шкільного життя п'ятикласників у батьківських анкетах най­частіше називають підвищений темп роботи: діти, які не вміють швидко писати, не встига­ють конспектувати.

Внутрішні зміни

Крім вищеназваних проблем, в учнів п'ятих класів в період адаптації існують ще проблеми, які пов'язані з їхніми віковими особливостями. Досвід показує, що педаго­ги і батьки найчастіше одночасно і «одорослюють» п'ятикласників, вважаючи, що вони повинні бути самостійними, організованими, і підкреслюють їхню «дитячість». Це створює подвійність, суперечливість відносин і сис­теми вимог, що засвоюють школярі. Вони швидко навчаються маніпулювати доросли­ми, збагнувши цю подвійність.

Суттєвого значення набуває емоційний фак­тор у самооцінюванні здібностей, що взагалі ха­рактерно для цього періоду. Таким чином від­бувається домінування певних емоцій, і це під­коряє собі все психічне життя дитини, у тому числі «роботу» психічних процесів. Відомо, що занадто сильні або занадто тривалі емоції, як негативні, так і позитивні, можуть впливати на психічне життя дитини та сприяти виникненню своєрідної «емоційної втоми», що виявляється в роздратуванні, вередуванні, плачі та ін.

Загальне позитивне ставлення до себе, став­лення і уявлення про свої можливості, що не спираються на оцінку своєї реальної успішнос­ті, призводить до того, що діти охоче беруться за багато справ, будучи переконані, що вони зможуть це зробити, утім, за перших трудно­щів кидають їх, не зазнаючи при цьому осо­бливих переживань. Пояснення цьому у дітей просте: «Перестало подобатись, не хочеться, не можу». У цьому й полягає реальна причи­на: втрачає позитивне ставлення, і, як наслі­док, знижується самооцінка в цій сфері. Тому найбільш важливим для дітей — навчити їх об'єктивно оцінювати свої успіхи чи неуспіхи навчанні, прагнути перевірити свої можли­вості і шляхи для подальшого їх розвитку.

Будьте уважними до своїх дітей, не панікуйте, дайте можливість повірити дитині у власні сили!

Шкільний психолог Купрієнко Т.В.

Шановні батьки! Ознайомтеся з порадами психолога, які дадуть вам можливість не допустити помилок у вихованні власної дитини.

Поради щодо спілкування, виховання проблемної дитини

Якщо дитина жорстока до інших людей, тва­рин — проблема емоційного і психічного стану. У такому стані треба звертатися до дитячого пси­хотерапевта.

Якщо дитина гіперактивна — потрібна консуль­тація педіатра, який поставить діагноз і призначить лікування.

Якщо дитина запальна чи войовнича — пере­конайтеся, чи самі батьки не провокують таку по­ведінку. До такої дитини треба бути уважним, роз'яснювати наслідки поведінки, щоб вона вчила­ся регулювати свої стосунки з іншими людьми.

Якщо дитина не вміє стримувати гнів, потрібно залучити її до активного слухання, щоб вона вчи­лася вербально висловлювати агресію і знімати збудженість, нервовість, із домашньої відеотеки вилучити фільми і забо­ронити перегляд телепередач зі сценами насилля, жорстокості.

Ні в якому разі не застосовувати фізичні покарання.

Роз'єднати хулігана і жертву. Зайняти хулігана корисною роботою, щоб його енергія використо­вувалася з конструктивною метою.

Привчити дітей самим вирішувати свої пробле­ми настільки, наскільки це можливо, без сторон­нього втручання.

Не дозволяйте такій дитині сидіти без діла. Спрямуйте її енергію на щось корисне.

Доброзичливість і теплі стосунки з такими ді­тьми, постійне спілкування і вміння слухати дитя­чі проблеми, переконання, а не фізична сила — це допоможе запобігти агресивності.

Рекомендації батькам підлітків, схильних до правопорушень

Виховуйте дитину як законослухняного грома­дянина своєї країни на власному прикладі.

З молодшого віку прищеплюйте дітям повагу до закону, прав людини.

Проявляйте витримку, терпіння під час спілку­вання з підлітком, обговорення його протиправних вчинків (дій).

Шляхом переконання, створення гідних та ціка­вих життєвих перспектив сприяйте виникненню у підлітків прагнення до законослухняності, вибору гідних друзів, дозвілля.

Відмовтеся від постійних повчань.

Мудро здійснюйте систематичний контроль життєдіяльністю підлітка.

У процесі необхідного перевиховання змінюйте обставини у сімї, звичні форми поведінки, спілкування,  контролю та інше з дитиною та поміж дорослими

Сприяйте особистісному зростанню дитини.

Висловлюйте свою довіру, схвалюйте досягнееня підлітка, формуйте його вміння не тільки підкорятися, а й командувати.

Шкільний психолог                        Купрієнко Т.В

Скачати звіт-презентацію батьківського комітету можна натиснувши тут.

«  Жовтень 2018  »